MIC2951-3.3YM-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC2951-3.3YM-TR
Paket:
8-SOIC
Beschreibung:
IC REG LIN POS ADJ 150MA 8SOIC
Auf Lager : 10617
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Voltage - Input (Max) 30V
PSRR -
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 10 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 29V
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.24V (3.3V)
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA