MIC3490-3.3YM5-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC3490-3.3YM5-TR
Paket:
SOT-23-5
Beschreibung:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Auf Lager : 3000
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Voltage - Input (Max) 36V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA