MIC3775-1.65BMM-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC3775-1.65BMM-TR
Paket:
8-MSOP
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.65V 750MA 8MSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 750mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 8-MSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.65V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 750mA