MIC39100-1.8WS-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC39100-1.8WS-TR
Paket:
SOT-223-3
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-3
Auf Lager : 814
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR -
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.63V @ 1A