MIC5200-4.8BS TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC5200-4.8BS TR
Paket:
SOT-223-3
Beschreibung:
IC REG LIN 4.8V 100MA SOT223-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 350 µA
Voltage - Input (Max) 26V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-223-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.8V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 100mA