MIC5213-2.6BC5-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC5213-2.6BC5-TR
Paket:
SC-70-5
Beschreibung:
IC REG LINEAR 2.6V 80MA SC70-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 750 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 80mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 3 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package SC-70-5
Control Features Enable
Series Teeny™
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 80mA