MIC5216-3.3YMM-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC5216-3.3YMM-TR
Paket:
8-MSOP
Beschreibung:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8MSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 3 µA
Voltage - Input (Max) 12V
PSRR 75dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 25 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-MSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA