MIC5236-2.5BMM-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC5236-2.5BMM-TR
Paket:
8-MSOP
Beschreibung:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8MSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Voltage - Input (Max) 30V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 8-MSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Load Dump, Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA