MIC5239-3.3BM-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC5239-3.3BM-TR
Paket:
8-SOIC
Beschreibung:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8SOIC
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 45 µA
Voltage - Input (Max) 30V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 15 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 8-SOIC
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 500mA (Typ)