MIC5249-2.85YMM-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC5249-2.85YMM-TR
Paket:
8-MSOP
Beschreibung:
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 8MSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
PSRR 65dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-MSOP
Control Features Enable, Reset
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 300mA