MIC5255-2.5BD5-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC5255-2.5BD5-TR
Paket:
TSOT-23-5
Beschreibung:
IC REG LIN 2.5V 150MA TSOT23-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package TSOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA