MIC5265-2.9YD5-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC5265-2.9YD5-TR
Paket:
TSOT-23-5
Beschreibung:
IC REG LIN 2.9V 150MA TSOT23-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 2 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 150 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA