MIC5305-3.3BD5
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC5305-3.3BD5
Paket:
TSOT-23-5
Beschreibung:
IC REG LIN 3.3V 150MA TSOT23-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TSOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.85V @ 150mA