MKP1841522255
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Produkt-Nr.:
MKP1841522255
Beschreibung:
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP1841
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2.2 µF