Zuhause / Film Capacitors / MKP385536040JPP2T0
minImg
MKP385536040JPP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Produkt-Nr.:
MKP385536040JPP2T0
Beschreibung:
CAP FILM 3.6UF 5% 400VDC RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.122" (28.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP385
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 3.6 µF