MLSG501M100EK0A
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
MLSG501M100EK0A
Beschreibung:
CAP ALUM 500UF 20% 100V FLATPACK
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 355mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series Flatpack™- MLSG
Package / Case FlatPack, Tabbed
Ripple Current @ High Frequency 6.4 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 500 µF