MLW3023-24DC-1A
NKK Switches
Produkt-Nr.:
MLW3023-24DC-1A
Hersteller:
NKK Switches
Beschreibung:
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color Incandescent, Red
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Current Rating (Amps) 5A (AC), 3A (DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 30,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC
Series MLW
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Off-On
Voltage Rating - AC 125 V