MPC823CZQ66B2T
NXP USA Inc.
Produkt-Nr.:
MPC823CZQ66B2T
Hersteller:
NXP USA Inc.
Paket:
256-PBGA (23x23)
Beschreibung:
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Benutzer handbuch
Display & Interface Controllers LCD, Video
Core Processor PowerPC
Speed 66MHz
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (TA)
Security Features -
USB USB 1.x (1)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 256-PBGA (23x23)
Series MPC8xx
Package / Case 256-BBGA
Additional Interfaces I²C, SMC, SCC, SPI, UART
Ethernet 10Mbps (1)
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 3.3V