MPTR16V750H
Meritek
Produkt-Nr.:
MPTR16V750H
Hersteller:
Meritek
Beschreibung:
PTC RESET FUSE 16V 7.5A RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 7.5 A
Height - Seated (Max) 0.925" (23.50mm)
Approval Agency cUL, TUV, UL
Current - Max 100 A
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 22 mOhms
Series MPTR
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Resistance - Initial (Ri) (Min) 9.4 mOhms
Mfr Meritek
Current - Trip (It) 13.1 A