MPTR60V250
Meritek
Produkt-Nr.:
MPTR60V250
Hersteller:
Meritek
Beschreibung:
PTC RESET FUSE 60V 2.5A RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 2.5 A
Height - Seated (Max) 1.039" (26.40mm)
Approval Agency cUL, TUV, UL
Current - Max 40 A
Lead Spacing 0.402" (10.20mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.839" Dia x 0.122" T (21.30mm x 3.10mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 130 mOhms
Series MPTR
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Resistance - Initial (Ri) (Min) 50 mOhms
Mfr Meritek
Current - Trip (It) 5 A