Zuhause / Limit Switches / MS085R105F040S1A
minImg
MS085R105F040S1A
E-Switch
Produkt-Nr.:
MS085R105F040S1A
Hersteller:
E-Switch
Beschreibung:
SWITCH SNAP ACT SPDT 0.4VA 20V
Benutzer handbuch
Operating Position 0.587" (14.9mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Release Force 20gf
Ingress Protection -
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Lever, Roller
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Series MS
Voltage Rating - DC 20 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 40gf
Overtravel -
Voltage Rating - AC 20 V
Electrical Life 50,000 Cycles
Mfr E-Switch
Pretravel 0.157" (4.0mm)