Zuhause / Headers, Male Pins / MTSW-101-24-L-D-252
minImg
MTSW-101-24-L-D-252
Samtec Inc.
Produkt-Nr.:
MTSW-101-24-L-D-252
Hersteller:
Samtec Inc.
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 2POS
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header, Cuttable
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating 0.252" (6.40mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 2
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.128" (3.25mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.480" (12.19mm)