N74F242D,623
NXP USA Inc.
Produkt-Nr.:
N74F242D,623
Hersteller:
NXP USA Inc.
Paket:
14-SO
Beschreibung:
IC TRANSCEIVER INVERT 5.5V 14SO
Benutzer handbuch
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Output Type 3-State
Logic Type Transceiver, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 14-SO
Series 74F
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr NXP USA Inc.
Number of Elements 1
Package Tape & Reel (TR)
Current - Output High, Low 15mA, 64mA