N78E055ADG
Nuvoton Technology Corporation
Produkt-Nr.:
N78E055ADG
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 8051
Speed 40MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1.25K x 8
Number of I/O 32
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series N78
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Nuvoton Technology Corporation
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V