NCV8716MT28TBG
onsemi
Produkt-Nr.:
NCV8716MT28TBG
Paket:
6-WDFN (2x2)
Beschreibung:
IC REG LINEAR 2.8V 80MA 6WDFN
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 5.8 µA
PSRR 58dB (100kHz)
Voltage - Input (Max) 24V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 80mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-WDFN (2x2)
Control Features -
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 80mA