NPPN112AFEN-RC
Sullins Connector Solutions
Produkt-Nr.:
NPPN112AFEN-RC
Beschreibung:
CONN HDR 22POS 0.079 GOLD PCB
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 22
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)