P16EET11KYEL
E-Switch
Produkt-Nr.:
P16EET11KYEL
Hersteller:
E-Switch
Beschreibung:
SWITCH PB SPDT 8A 125V
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Yellow
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.079" (2.0mm)
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series P16
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V