P16OAS11BORG
E-Switch
Produkt-Nr.:
P16OAS11BORG
Hersteller:
E-Switch
Beschreibung:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color Incandescent, Orange
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 14 VAC/DC
Series P16
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V