P231-EC20BR1K
TT Electronics/BI
Produkt-Nr.:
P231-EC20BR1K
Hersteller:
TT Electronics/BI
Beschreibung:
POT 1K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread M8 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series P231
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 1k
Size - Body Round - 0.945" Dia (24.00mm)