P260D-S23BS3CB10K
TT Electronics/BI
Produkt-Nr.:
P260D-S23BS3CB10K
Hersteller:
TT Electronics/BI
Beschreibung:
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 2
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch Detent
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 295°
Series P260
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)