P261P-D1BS3CA500K
TT Electronics/BI
Produkt-Nr.:
P261P-D1BS3CA500K
Hersteller:
TT Electronics/BI
Beschreibung:
POT 500K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 295°
Series P261
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 500k
Size - Body Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)