PC610H501AP20LF
TE Connectivity Passive Product
Produkt-Nr.:
PC610H501AP20LF
Beschreibung:
POT 500 OHM 1/20W CARBON LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Temperature Coefficient 5%
Product Status Last Time Buy
Rotation 280°
Series PC610, Citec
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr TE Connectivity Passive Product
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 500
Size - Body Rectangular - 0.433" x 0.386" Face (11.00mm x 9.80mm)