PCA.0S.302.CLLK68
LEMO
Produkt-Nr.:
PCA.0S.302.CLLK68
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
LSR 2C CHR 6.8MM K FREE RECP
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.236" ~ 0.264" (6.00mm ~ 6.70mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 10A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 302
Mfr LEMO
Contact Material Brass, Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C