PCF1A561MCL9GS
Nichicon
Produkt-Nr.:
PCF1A561MCL9GS
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM POLY 560UF 20% 10V SMD
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.504" (12.80mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm
Ratings -
Series PCF
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 5.23 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF