PCW1J-C24-CBB103L
Bourns Inc.
Produkt-Nr.:
PCW1J-C24-CBB103L
Hersteller:
Bourns Inc.
Beschreibung:
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread M9 x 0.75
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch Detent
Actuator Length 0.945" (24.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series PC-Slimline
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Rectangular - 0.920" x 0.874" Face (23.37mm x 22.20mm)