PD42-2-1070
Trinamic Motion Control GmbH
Produkt-Nr.:
PD42-2-1070
Beschreibung:
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
Benutzer handbuch
Diameter - Shaft -
Steps per Revolution 200
Current Rating (Amps) 1 A
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Accuracy ±5%
Torque - Holding (oz-in / mNm) 51 / 360
Mfr Trinamic Motion Control GmbH
Features Integrated Controller, Round Shaft
Coil Type Bipolar
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Rotor Inertia 57gcm²
Termination Style Connector
Approval Agency -
Coil Resistance 1.2 Ohms
Size / Dimension Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Mounting Hole Spacing 1.220" (30.99mm)