PDB12-M4151-103AF
Bourns Inc.
Produkt-Nr.:
PDB12-M4151-103AF
Hersteller:
Bourns Inc.
Beschreibung:
POT 10K OHM 0.04W CARBON LOG
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series PDB12
Power (Watts) 0.04W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Rectangular - 0.504" x 0.488" Face (12.80mm x 12.40mm)