PEC24DGAN
Sullins Connector Solutions
Produkt-Nr.:
PEC24DGAN
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 48POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Discontinued at Digi-Key
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 48
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Series -
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)