PFE500F-28/T
TDK-Lambda Americas Inc
Produkt-Nr.:
PFE500F-28/T
Beschreibung:
AC/DC CONVERTER 28V 500W
Product Status Active
Current - Output (Max) 18A
Line Regulation 56mV
Package / Case 17-DIP Module, Full Brick
Efficiency 86%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cULus
Voltage - Output 1 28V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.80" L x 2.76" W x 0.50" H (122.0mm x 70.0mm x 12.7mm)
Weight 0.662 lb (300.28 g)
Number of Outputs 1
Series PFE500F (500W)
Power (Watts) 500 W
Type Enclosed
Standard Number 60950-1; 62368-1
Load Regulation 56mV