PFE500SA-48/T
TDK-Lambda Americas Inc
Produkt-Nr.:
PFE500SA-48/T
Beschreibung:
AC/DC CONVERTER 48V 504W
Product Status Active
Current - Output (Max) 10.5A
Line Regulation 96mV
Package / Case 11-DIP Module, Full Brick
Efficiency 91%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, CSA, UL
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Weight 0.441 lb (200.03 g)
Number of Outputs 1
Series PFE500SA (500W)
Power (Watts) 504 W
Type Enclosed
Standard Number 60950-1; 62368-1
Load Regulation 96mV