PHB1255750KRST
Nichicon
Produkt-Nr.:
PHB1255750KRST
Beschreibung:
CAP FILM 75UF 10% 250VDC RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 2.264" (57.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8 mOhms
Ratings -
Series PHB
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial - 6 Leads
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Nichicon
Capacitance 75 µF