PIC16C558-20E/SS
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16C558-20E/SS
Paket:
20-SSOP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 13
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-SSOP
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V