PIC16C642-10/SO
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16C642-10/SO
Paket:
28-SOIC
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 10MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 176 x 8
Number of I/O 22
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V