PIC16C712-20/SS
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16C712-20/SS
Paket:
20-SSOP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 13
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Data Converters A/D 4x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V