PIC16C72-20/SP
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16C72-20/SP
Paket:
28-SPDIP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SPDIP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 22
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SPDIP
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 5x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V