Zuhause / Microcontrollers / PIC16F18856-E/STXVAO
minImg
PIC16F18856-E/STXVAO
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16F18856-E/STXVAO
Paket:
28-VQFN (4x4)
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28VQFN
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-VQFN (4x4)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Package / Case 28-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V