PIC16F59-I/P
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16F59-I/P
Paket:
40-PDIP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 40DIP
Auf Lager : 289
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 134 x 8
Number of I/O 32
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 40-PDIP
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 3KB (2K x 12)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V