PIC16F690T-E/SS
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16F690T-E/SS
Paket:
20-SSOP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 18
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters A/D 12x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V