PIC16F73T-I/SO
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16F73T-I/SO
Paket:
28-SOIC
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 192 x 8
Number of I/O 22
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters A/D 5x8b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V