PIC16F819-E/P
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
PIC16F819-E/P
Paket:
18-PDIP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 16
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 18-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 5x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V